Blog, Strana 2

Benefity, ktoré prináša studená sprcha

To, že nám doma občas netečie teplá voda, nemusí byť vždy negatívne. Studená sprcha hoci len na pár minút môže totiž fungovať ako chladová terapia, ktorá pomôže ako so zotavovaním, tak celkovo môže navodiť príjemné pocity, najmä po cvičení.

studena_sprcha

Čo je to chladová terapia?

Tiež nazývaná kryoterapia, využívaná z terapeutických dôvodov je vystavenie tela nízkym teplotám, kedy dochádza k ochladeniu telesných tkanív. Chladovú terapiu možno docieliť niekoľkými spôsobmi:

  • studená sprcha - zníženie teploty vody pod 15 ° C na dve až tri minúty,
  • chladiaci sprej - ten ochladzuje a znecitlivuje malé telové plochy,
  • ponorenie do studenej vody alebo ľadové kúpele,
  • aplikácia ľadu na postihnuté miesta (na liečbu napr. zranení),
  • celotelová kryoterapia - telo je vystavené veľmi studeným výparom.

Prečo je sprchovanie studenou vodou prínosné

Studená sprcha samozrejme nenahradí žiadnu liečbu akejkoľvek choroby, ale môže fungovať podporne.

Studenou sprchou môžeme pomôcť našej imunite proti bežným prechladnutiam

Prechod z teplej vody do studenej nám môže pomôcť s lepšou imunitou proti nákazlivým vírusom. Šok, ktorý studená voda telu spôsobí stimuluje biele krvinky, ktoré bojujú s nákazami (leukocyty). Holandská štúdia zistila, že ľudia ktorí sa sprchovali studenou vodou počas 30, 60 alebo 90 sekúnd počas 90 dní boli chorí o 29 % menej ako ľudia, ktorí sa so studenou vodou nesprchovali.

Pomáha s príznakmi depresie

Isté výskumy ukázali, že studená voda má pozitívne účinky aj na duševné problémy. Studená voda môže zlepšiť vašu náladu a znížiť úzkosti. A to za skúšku stojí!

Zlepšuje krvný obeh

V studenej vode naše telo prechádza do „režimu prežitia“ a pracuje na udržaní vnútornej teploty. To vedie k zvýšeniu krvného obehu, redistribúcii krvi a dodaniu čerstvo okysličenej krvi do oblastí tela, ktoré to práve najviac potrebujú. Tiež sa nám týmto skracuje doba potrebná na regeneráciu svalov po cvičení. Postupom času sa zefektívňuje náš krvný obeh a krv sa vie rozvádzať oveľa rýchlejšie. To môže byť prínosom najmä pre ľudí s vysokým krvným tlakom či cukrovkou.

Metabolizmus

Naše telo vynakladá energiu na to, aby nás pri kúpeli v studenej vode udržalo v teple. Výsledkom sú potom spálené kalórie a zvýšený metabolizmus. Tento spôsob využitia chladovej terapie rozhodne nemôže nahradiť zdravý životný štýl a pravidelný pohyb, ale opäť môže mať podpornú funkciu.

Zmierňuje zápal a zabraňuje bolesti svalov

Chladné teploty spôsobujú zúženie krvných ciev (vazokonstrikcia). Keď k tomu dôjde, krv putuje tam, kde to telo najviac potrebuje - životne dôležité orgány. Pri tu tom procese sa prirodzene okysličuje a stáva sa bohatou na živiny. Akonáhle sa naše telo opäť zahreje a cievy roztiahnu (vazodilatácia), okysličená krv putuje späť do tkanív. Ako prúdi späť, pomáha vyplavovať zápal - ten môže byť príčinou aj bolesti svalov.

Ako začať s chladovou terapiou?

Pokiaľ sme vás presvedčili, že studená sprcha môže mať blahodárne účinky, ktoré stoja za to vyskúšať, tu je postup ako začať.

  1. Voda by mala mať menej ako 15 °C, čo v bežnej domácnosti znamená, že kohútikom otočíme na maximálne studenú.
  2. Začneme zľahka - zo začiatku bohato stačí pobyt pod studenou sprchou po dobu napríklad 30 sekúnd. Takto sa postupne môžeme dostať až na minútu a až si aj na takúto dobu zvykneme, pokojne potom môžeme praktizovať chladovú terapiu až po dobu troch minút.
  3. Prechody medzi teplou a studenou vodou - najmä po cvičení je dobré, aby sme sa sprchovali najskôr chvíľu vodou teplou, po ktorej bude nasledovať chvíľa studenej vody. Môžeme to urobiť napr. 3 minúty teplá, 1 minúta studená. Takto to môžeme zopakovať trikrát a vždy by sme mali skončiť vodou studenou.

Takú zdravú studenú sprchu si môžete dopriať napríklad v našich sprchovacích kútoch.

Prečo sa nám rodia tie najlepšie nápady práve v sprche?

Stáva sa nám to všetkým. Lámeme si hlavu celý deň a potom zrazu niekde medzi šampónom a gélom sa zrodí riešenie problému či úplne nový nápad. Podľa odborníkov a výskumníkov sa tomuto fenoménu hovorí „sprchový jav“, kedy úplne jednoducho dochádza k tomu, že v momente, keď človek robí niečo úplne triviálne, ako je napríklad práve sprchovanie, mozog má čas na to daný problém spracovať a venovať sa mu.

napady_sprcha

Posilnenie kreativity

V momente, keď si doprajeme horúcu sprchu či vaňu, sa naša myseľ venuje všetkému okrem úlohy, ktorú práve riešime. Predtým sa výskumníci domnievali, že „byť myšlienkami inde“ je skôr negatívne, narúša to pracovný výkon, je známkou nespokojnosti či nešťastia. Dnes už ale vieme, že to, že nám myšlienky zablúdia inam, než by mali, so sebou môže priniesť aj pozitíva. Štúdia s viac ako 1100 respondentmi ukázala, že k najlepším nápadom či momentom „prezrenia“ dochádza najviac práve v sprche, v doprave (či už autom, alebo napríklad hromadnou dopravou) a pri cvičení.

Ďalšia štúdia publikovaná v časopise Psychology of Aestethics Creativity and the Arts ukázala, že práve činnosti, ktoré nevyžadujú toľko pozornosti a premýšľania (sprchovanie, chôdza, cvičenie, umývanie riadu) podporujú najväčšiu kreativitu. Zdá sa, že najlepšie výsledky prináša istá rovnováha medzi sústredením a tým, kedy nechávame myšlienky voľne blúdiť.

Dať si odstup od problému

Výskumy zdôrazňujú, že je dôležité, aby sme našim problémom dali „inkubačnú dobu“ alebo od nich na chvíľu úplne odstúpili, aby sme daný problém mohli vôbec vyriešiť. Alice Flaherty, jedna z najuznávanejších neurovedkýň skúmajúca kreativitu hovorí, že ďalšou dôležitou časťou podporujúcou kreativitu je dopamín. Čím viac sa uvoľňuje, tým kreatívnejší sme.

Napustite si preto bublinkový kúpeľ či dajte horúcu sprchu, nechajte vyplavovať dopamín a nápady budú len prúdiť.

Tie úplne najlepšie nápady sa budú rodiť vo vaniach a sprchových kútoch CA-PLAST, mrknite na našu ponuku.

Prečo si vybrať vaňu a nie sprchový kút?

Deti milujú vane a bublinky vo víriacej sa vode. Starším ľuďom sa zase v teplej vode uľaví s liečivými či vonnými soľami. Kúpeľ je relax, oddych po náročnom pracovnom dni, lepšie po ňom zaspíte a odpočiniete si. To sú nesporné prednosti vane pred sprchovým kútom. Nie ale jediné.

 

Vaňa Lenka 180x80 s okrajom 2cm ako alternatíva ku sprchovému kútu

 

 

Prečo teda  uprednostniť vaňu v kúpeľni a nie sprchový kút? Kým začnete s renováciou kúpeľne, skúste si ujasniť, čo od nej očakávate. Chcete funkčnosť – očistu, pranie, sušenie oblečenia? Alebo máte rodinu, možno trojgeneračnú, a potrebujete pri plánoch rekonštrukcie kúpeľne brať ohľad na potreby deti, starých rodičov, či svoj vlastný relax, lebo máte náročné povolanie? Ak to druhé, určite uprednostnite pred sprchovacím kútom vaňu a rozhodnite sa ju zakomponovať do novej či renovovanej kúpeľne.

 

Vaňa – miesto pre relax a odpočinok

 

Vaňa totiž nie je iba o obyčajnom kúpaní je to miesto pre relax, zdravie, pohodu, večerný rituál kúpania detí, má tiež svoje nesporné zdravotné výhody. Ľudia si v kolobehu pracovných povinností málokedy uvedomujú, že potrebujú aj odpočinok. V bežných domácich podmienkach im túto potrebu splní práve vaňa a kúpeľ v nej.

 

Niektoré štúdie dokladajú, že pravidelný horúci kúpeľ znižuje krvný tlak, a teda aj riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody. Ak si ho dáte pred spaním, pomôže vám rýchlejšie zaspať a zlepší sa kvalita vášho spánku. Vie hydratovať a liečiť podráždenú či suchú pokožku. A výborné výsledky dosiahnete aj vtedy, keď si kúpeľ obohatíte o éterické oleje, napríklad z olív, kokosu či levandule.

 

Teplá voda lieči, overte si to

 

To nie je všetko. Kalórie spálené v teplom kúpeli sú rovnocenné s kalóriami, ktoré spálite pri prechádzke. Keď sme už pri nej, kúpeľ zaručuje aj zvýšenie krvného obehu, čo uvoľní vaše boľavé či natiahnuté svaly. Pridaním liečivých solí do vody zmiernite aj chronické svalové ochorenia, ako je napríklad artritída. A toto ocenia hlavne ľudia zo striebornej generácie. Teplý kúpeľ môže zmierniť príznaky chrípky či prechladnutia, čo ale na druhej strane posilní váš imunitný systém, ktorý si rýchlejšie začne budovať obranu proti vírusom.

 

Pohoda vo vani sa nedá ničím porovnať. Psychológ  Neil Morris napríklad tvrdí, že teplý kúpeľ zvyšuje vaše  pozitívne emócie, čo je na nezaplatenie, lebo sme obklopení stresom, termínmi, povinnosťami a tlak z nich nevieme nijako inak v bežnom prostredí odbúrať. Toto vám sprostredkuje jedine vaňa v kúpeľni a nie sprchovací kút, ktorý je určený predovšetkým na bežnú očistu tela.

 

Ak máte v pláne prerábku, treba ju dobre premyslieť

 

Zariadenie novej či prerábka staršej kúpeľne je teda aj o dôslednom zvážení všetkých týchto okolností. Naša spoločnosť má v ponuke množstvo kúpeľňových vaní rôznych tvarov – od klasickej rovnej cez rohovú, samostatne stojacu či hydromasážnu alebo bezbariérovú. Ponúkame zásteny na vane i vane so sprchou či vaňu so sprchovacím kútom v jednom a ako jediní na Slovensku aj vaňu s dvierkami vyrobenú aj na mieru podľa požiadaviek zákazníkov. Dokážeme ich vyrobiť aj v širokej palete farieb.

 

Vaňa Bello 170x75 s okrajom extra nízkym 1cm nahradí v kúpeľni plnohodnotne sprchový kút

 

Kúpeľňové vane od nás z CA – PLASTU sú variabilné čo do dĺžky či šírky. Pohybujú sa  v rozmedzí 700 až 800 mm pri šírke a od 1 200 do 1 800 mm pri dĺžke, čo umožní vaňu vyrobiť i osadiť v akomkoľvek priestore. Prejdite na kompletnú ponuku vaní z našej produkcie kliknutím TU.

 

Ponúkame ručnú výrobu a viacročný servis

 

Každá vaňa od nás je výsledkom precíznej ručnej práce, pri ktorej používame kvalitné a zdravotne nezávadné materiály so špeciálnou povrchovou úpravou Gelcoat. Táto úprava zabezpečuje dlhú životnosť a v prípade poškodenia možnosť opravy. Na vane poskytujeme záruku päť rokov a po ich uplynutí urobíme servisnú obhliadku, aby sme záruku mohli opätovne predĺžiť. Ak si vyberiete vaňu namiesto sprchovacieho kúta je to síce o čosi drahšie riešenie, ale sú to peniaze investované veľmi dobre do Vášho zdravia a pohodlia. Vaňa je však menej náročná na údržbu, má dlhšiu životnosť, poskytuje širšie možnosti využitia, ozdobí každú kúpeľňu, ktorá sa aj vo vašej rodine zmení na oázu pohody a relaxu. Pozrite si aj vane s dverami z našej ponuky, ktoré uľahčujú kúpanie najmä starším ľuďom viac nájdete TU.