To, že nám doma občas netečie teplá voda, nemusí byť vždy negatívne. Studená sprcha hoci len na pár minút môže totiž fungovať ako chladová terapia, ktorá pomôže ako so zotavovaním, tak celkovo môže navodiť príjemné pocity, najmä po cvičení.
Čo je to chladová terapia?
Tiež nazývaná kryoterapia, využívaná z terapeutických dôvodov je vystavenie tela nízkym teplotám, kedy dochádza k ochladeniu telesných tkanív. Chladovú terapiu možno docieliť niekoľkými spôsobmi:
- studená sprcha - zníženie teploty vody pod 15 ° C na dve až tri minúty,
- chladiaci sprej - ten ochladzuje a znecitlivuje malé telové plochy,
- ponorenie do studenej vody alebo ľadové kúpele,
- aplikácia ľadu na postihnuté miesta (na liečbu napr. zranení),
- celotelová kryoterapia - telo je vystavené veľmi studeným výparom.
Prečo je sprchovanie studenou vodou prínosné
Studená sprcha samozrejme nenahradí žiadnu liečbu akejkoľvek choroby, ale môže fungovať podporne.
Studenou sprchou môžeme pomôcť našej imunite proti bežným prechladnutiam
Prechod z teplej vody do studenej nám môže pomôcť s lepšou imunitou proti nákazlivým vírusom. Šok, ktorý studená voda telu spôsobí stimuluje biele krvinky, ktoré bojujú s nákazami (leukocyty). Holandská štúdia zistila, že ľudia ktorí sa sprchovali studenou vodou počas 30, 60 alebo 90 sekúnd počas 90 dní boli chorí o 29 % menej ako ľudia, ktorí sa so studenou vodou nesprchovali.
Pomáha s príznakmi depresie
Isté výskumy ukázali, že studená voda má pozitívne účinky aj na duševné problémy. Studená voda môže zlepšiť vašu náladu a znížiť úzkosti. A to za skúšku stojí!
Zlepšuje krvný obeh
V studenej vode naše telo prechádza do „režimu prežitia“ a pracuje na udržaní vnútornej teploty. To vedie k zvýšeniu krvného obehu, redistribúcii krvi a dodaniu čerstvo okysličenej krvi do oblastí tela, ktoré to práve najviac potrebujú. Tiež sa nám týmto skracuje doba potrebná na regeneráciu svalov po cvičení. Postupom času sa zefektívňuje náš krvný obeh a krv sa vie rozvádzať oveľa rýchlejšie. To môže byť prínosom najmä pre ľudí s vysokým krvným tlakom či cukrovkou.
Metabolizmus
Naše telo vynakladá energiu na to, aby nás pri kúpeli v studenej vode udržalo v teple. Výsledkom sú potom spálené kalórie a zvýšený metabolizmus. Tento spôsob využitia chladovej terapie rozhodne nemôže nahradiť zdravý životný štýl a pravidelný pohyb, ale opäť môže mať podpornú funkciu.
Zmierňuje zápal a zabraňuje bolesti svalov
Chladné teploty spôsobujú zúženie krvných ciev (vazokonstrikcia). Keď k tomu dôjde, krv putuje tam, kde to telo najviac potrebuje - životne dôležité orgány. Pri tu tom procese sa prirodzene okysličuje a stáva sa bohatou na živiny. Akonáhle sa naše telo opäť zahreje a cievy roztiahnu (vazodilatácia), okysličená krv putuje späť do tkanív. Ako prúdi späť, pomáha vyplavovať zápal - ten môže byť príčinou aj bolesti svalov.
Ako začať s chladovou terapiou?
Pokiaľ sme vás presvedčili, že studená sprcha môže mať blahodárne účinky, ktoré stoja za to vyskúšať, tu je postup ako začať.
- Voda by mala mať menej ako 15 °C, čo v bežnej domácnosti znamená, že kohútikom otočíme na maximálne studenú.
- Začneme zľahka - zo začiatku bohato stačí pobyt pod studenou sprchou po dobu napríklad 30 sekúnd. Takto sa postupne môžeme dostať až na minútu a až si aj na takúto dobu zvykneme, pokojne potom môžeme praktizovať chladovú terapiu až po dobu troch minút.
- Prechody medzi teplou a studenou vodou - najmä po cvičení je dobré, aby sme sa sprchovali najskôr chvíľu vodou teplou, po ktorej bude nasledovať chvíľa studenej vody. Môžeme to urobiť napr. 3 minúty teplá, 1 minúta studená. Takto to môžeme zopakovať trikrát a vždy by sme mali skončiť vodou studenou.
Takú zdravú studenú sprchu si môžete dopriať napríklad v našich sprchovacích kútoch.